Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ10A-M3/9AT
SMCJ10A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ10A-M3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-214AB
Datasheet Download
SMCJ10A-M3/9AT.pdf
Availability of SMCJ10A-M3/9AT
QUANTITY
SMCJ10A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ10A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ10A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)88.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ10A-M3/9AT
Related LinksSMCJ10A, SMCJ10A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ10A-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ10A-M3/9AT
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 7.2A 15 MOHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN BODY OL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
LED ACCESSORY GASKET datasheet.pdf
FIXED IND 48NH 1.2A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf