Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ10C-E3/57T
SMCJ10C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ10C-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMC
Datasheet Download
SMCJ10C-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ10C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ10C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ10C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ10C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)79.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ10C-E3/57T
Related LinksSMCJ10C, SMCJ10C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ10C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ10C-E3/57T
BATTERY NICAD PACK 7.2V 1200MAH datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 1/2" datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf