Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ10CA-E3/57T
SMCJ10CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ10CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
Datasheet Download
SMCJ10CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ10CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ10CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ10CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ10CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)88.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ10CA-E3/57T
Related LinksSMCJ10C, SMCJ10CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ10CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ10CA-E3/57T
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 65MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 225 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf