Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ110AHE3/57T
SMCJ110AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ110AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Datasheet Download
SMCJ110AHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ110AHE3/57T
QUANTITY
SMCJ110AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ110AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ110AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ110AHE3/57T
Related LinksSMCJ110, SMCJ110AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ110AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ110AHE3/57T
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO214AA datasheet.pdf
C/A LC-SC 6.25/125,2.0MM 10.7M datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH V2.1+EDR datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 10 SEC datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 84MM datasheet.pdf