Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ12-E3/57T
SMCJ12-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ12-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 22VC SMC
Datasheet Download
SMCJ12-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ12-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ12-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ12-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ12-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)68.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ12-E3/57T
Related LinksSMCJ12, SMCJ12-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ12-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ12-E3/57T
FUSE 630A 690V 2FU/115 AR UC datasheet.pdf
GDT 350V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 210MSPS 40QFN datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
B/S 0.100 HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP MICA 2500PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB R/A G50 CAD datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf