Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ120A-M3/9AT
SMCJ120A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ120A-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Datasheet Download
SMCJ120A-M3/9AT.pdf
Availability of SMCJ120A-M3/9AT
QUANTITY
SMCJ120A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ120A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ120A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ120A-M3/9AT
Related LinksSMCJ120, SMCJ120A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ120A-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ120A-M3/9AT
IC FLASH 1MBIT 90NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIES KRIMPT.QD 22-18 (250) datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC 214AB datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM VERT OR datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf