Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ120CA-E3/57T
SMCJ120CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ120CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Datasheet Download
SMCJ120CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ120CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ120CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ120CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ120CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ120CA-E3/57T
Related LinksSMCJ120C, SMCJ120CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ120CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ120CA-E3/57T
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 22K OHM 18DRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 580MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf