Diodes Incorporated SMCJ12A-13
SMCJ12A-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ12A-13
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Datasheet Download
SMCJ12A-13.pdf
Availability of SMCJ12A-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ12A-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ12A-13
Internal Part NumberEIS-SMCJ12A-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ12A-13
Related LinksSMCJ1, SMCJ12A-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMCJ12A-13 Details Description
Related parts for SMCJ12A-13
BARBED FASTENR 0.768 500/2PC SET datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 560K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7S 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 20MA 108 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.02A 180 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf