Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ12AHE3/9AT
SMCJ12AHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ12AHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Datasheet Download
SMCJ12AHE3/9AT.pdf
Availability of SMCJ12AHE3/9AT
QUANTITY
SMCJ12AHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ12AHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ12AHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ12AHE3/9AT
Related LinksSMCJ12A, SMCJ12AHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ12AHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ12AHE3/9AT
FIXED IND 12MH 120MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 85V 215MA SOT523 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 7.7A DPAK datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 8pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 124 OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 385MA 850 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 160KB FLASH 324BGA datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D SOL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.39 OHM 5% 50W datasheet.pdf