Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ12C-E3/57T
SMCJ12C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ12C-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 22VC SMC
Datasheet Download
SMCJ12C-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ12C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ12C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ12C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ12C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)68.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ12C-E3/57T
Related LinksSMCJ12C, SMCJ12C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ12C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ12C-E3/57T
KNOB BLK MATTE.75"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG WHITE 500' datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.2A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT datasheet.pdf
CAP 3KVP 700PF 5% datasheet.pdf