Littelfuse SMCJ12CA-HR
SMCJ12CA-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ12CA-HR
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC
Datasheet Download
SMCJ12CA-HR.pdf
Availability of SMCJ12CA-HR
QUANTITY
SMCJ12CA-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ12CA-HR
Internal Part NumberEIS-SMCJ12CA-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HR
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ12CA-HR
Related LinksSMCJ1, SMCJ12CA-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ12CA-HR Details Description
Related parts for SMCJ12CA-HR
JUMPER-H2728TR/C2064V/X 10" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.27A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf