Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ12CAHE3/57T
SMCJ12CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ12CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Datasheet Download
SMCJ12CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ12CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ12CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ12CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ12CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ12CAHE3/57T
Related LinksSMCJ12C, SMCJ12CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ12CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ12CAHE3/57T
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 9POS REV SER 1 datasheet.pdf
CONN RCPT IDC 5POS VERT 26AWG datasheet.pdf
RES 150K OHM 0.4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
ESD SMOCK JCKT KNTTD CFFS BK XL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FIBER DOME TERMINAL CLOSURES datasheet.pdf
100UF 250V 25.4X47.625 85C AXI datasheet.pdf