Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ130AHE3/57T
SMCJ130AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ130AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Datasheet Download
SMCJ130AHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ130AHE3/57T
QUANTITY
SMCJ130AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ130AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ130AHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ130AHE3/57T
Related LinksSMCJ130, SMCJ130AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ130AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ130AHE3/57T
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON VERT GRAY datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 9POS datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 12PS 12' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf