Micro Commercial Components (MCC) SMCJ130CA-TP
SMCJ130CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ130CA-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Datasheet Download
SMCJ130CA-TP.pdf
Availability of SMCJ130CA-TP
QUANTITY
SMCJ130CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ130CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ130CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ130CA-TP
Related LinksSMCJ13, SMCJ130CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ130CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ130CA-TP
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.591" (15.00mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 148.3516MHZ LVDS SMD datasheet.pdf