Micro Commercial Components (MCC) SMCJ130CA-TP
SMCJ130CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ130CA-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Datasheet Download
SMCJ130CA-TP.pdf
Availability of SMCJ130CA-TP
QUANTITY
SMCJ130CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ130CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ130CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ130CA-TP
Related LinksSMCJ13, SMCJ130CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ130CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ130CA-TP
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 9.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
200W MOTOR 200V KEY SHAFT datasheet.pdf