Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ13CAHE3/57T
SMCJ13CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ13CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ13CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ13CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ13CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ13CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ13CAHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)69.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ13CAHE3/57T
Related LinksSMCJ13C, SMCJ13CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ13CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ13CAHE3/57T
IC SW DISTRIBUTION 2CHAN 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.8KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MICRO 100C P 12" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf