Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ14CA-E3/57T
SMCJ14CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ14CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ14CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ14CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ14CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ14CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ14CA-E3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)64.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ14CA-E3/57T
Related LinksSMCJ14C, SMCJ14CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ14CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ14CA-E3/57T
IC LVDS/FPD 5-43MHZ LINK 36-LLP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
THYRISTOR 270V 50A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 14.1400 MHZ SERIES SMD datasheet.pdf