Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ15C-E3/9AT
SMCJ15C-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ15C-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMC
Datasheet Download
SMCJ15C-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ15C-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ15C-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ15C-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ15C-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)55.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ15C-E3/9AT
Related LinksSMCJ15C, SMCJ15C-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ15C-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ15C-E3/9AT
CONN SOCKET 50PIN GOLD W/KEY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 310MW SOD323F datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 400MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 60POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR/TXRX SGL SC-88 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf