Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ15CAHE3/57T
SMCJ15CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ15CAHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ15CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ15CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ15CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ15CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ15CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)61.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ15CAHE3/57T
Related LinksSMCJ15C, SMCJ15CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ15CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ15CAHE3/57T
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AMP ATC LASER TYPE PNP-OUTPUT datasheet.pdf
IC TUNER CAR RADIO 80LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 800W datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATER NEW C1C datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
560UF 20V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf