Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ160CAHE3/57T
SMCJ160CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ160CAHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Datasheet Download
SMCJ160CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ160CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ160CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ160CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ160CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ160CAHE3/57T
Related LinksSMCJ160C, SMCJ160CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ160CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ160CAHE3/57T
IC DIGITAL POT 50K 100TP 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 4A 90DEG datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.9UF 20% 400V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.015A 110 MOHM datasheet.pdf
CAP MICA 8PF 1PF 300V RADIAL datasheet.pdf