Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ160CAHE3/57T
SMCJ160CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ160CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Datasheet Download
SMCJ160CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ160CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ160CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ160CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ160CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ160CAHE3/57T
Related LinksSMCJ160C, SMCJ160CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ160CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ160CAHE3/57T
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 38MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS DIFF 48LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 5POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf