Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ16A-E3/57T
SMCJ16A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ16A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Datasheet Download
SMCJ16A-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ16A-E3/57T
QUANTITY
SMCJ16A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ16A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ16A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ16A-E3/57T
Related LinksSMCJ16A, SMCJ16A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ16A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ16A-E3/57T
VARISTOR 15.9V 40A 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIN-SIGNAL M078MS-1C1-2 datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X1X5" 5A CRS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES 9.9M OHM 3/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC/50VDC datasheet.pdf