Littelfuse SMCJ16A-HR
SMCJ16A-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ16A-HR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC
Datasheet Download
SMCJ16A-HR.pdf
Availability of SMCJ16A-HR
QUANTITY
SMCJ16A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ16A-HR
Internal Part NumberEIS-SMCJ16A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ16A-HR
Related LinksSMCJ1, SMCJ16A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ16A-HR Details Description
Related parts for SMCJ16A-HR
IDC CABLE - MCG34K/MC34M/MCG34K datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT SERIAL 16-DIP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR GTL-LVTTL 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 105MA 6.3 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 370MA 270 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT datasheet.pdf