Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ16C-E3/57T
SMCJ16C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ16C-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMC
Datasheet Download
SMCJ16C-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ16C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ16C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ16C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ16C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)52.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ16C-E3/57T
Related LinksSMCJ16C, SMCJ16C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ16C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ16C-E3/57T
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf