Diodes Incorporated SMCJ16CA-13
SMCJ16CA-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ16CA-13
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Datasheet Download
SMCJ16CA-13.pdf
Availability of SMCJ16CA-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ16CA-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ16CA-13
Internal Part NumberEIS-SMCJ16CA-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ16CA-13
Related LinksSMCJ1, SMCJ16CA-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMCJ16CA-13 Details Description
Related parts for SMCJ16CA-13
JUMPER-H1503TR/A2015A/H1503TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 51.7K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
8379-13 CUTOFF PLUNGER datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 128POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
MIN D FE 37 P CRIMP CONNECTOR MO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf