Littelfuse SMCJ170CA-HRAT7
SMCJ170CA-HRAT7 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ170CA-HRAT7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC
Datasheet Download
SMCJ170CA-HRAT7.pdf
Availability of SMCJ170CA-HRAT7
QUANTITY
SMCJ170CA-HRAT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ170CA-HRAT7
Internal Part NumberEIS-SMCJ170CA-HRAT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ170CA-HRAT7
Related LinksSMCJ170, SMCJ170CA-HRAT7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ170CA-HRAT7 Details Description
Related parts for SMCJ170CA-HRAT7
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1200V ECOPAC2 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf