Littelfuse SMCJ17A-HRA
SMCJ17A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ17A-HRA
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC
Datasheet Download
SMCJ17A-HRA.pdf
Availability of SMCJ17A-HRA
QUANTITY
SMCJ17A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ17A-HRA
Internal Part NumberEIS-SMCJ17A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ17A-HRA
Related LinksSMCJ1, SMCJ17A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ17A-HRA Details Description
Related parts for SMCJ17A-HRA
IC CPLD 128MC 25NS 160QFP datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 10K OHM CERM 2W +/-100 PPM datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 65MA SNT6A datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DISPLAY 0.2" SGL 630NM RED SMD datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 484BGA datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf