Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ17A-M3/9AT
SMCJ17A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ17A-M3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO-214AB
Datasheet Download
SMCJ17A-M3/9AT.pdf
Availability of SMCJ17A-M3/9AT
QUANTITY
SMCJ17A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ17A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ17A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ17A-M3/9AT
Related LinksSMCJ17A, SMCJ17A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ17A-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ17A-M3/9AT
GDT 145V 20KA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
5M 12VDC LT EXT. CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 45POS .050 THRUHL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO263AB datasheet.pdf