Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ188A-E3/57T
SMCJ188A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ188A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 328VC SMC
Datasheet Download
SMCJ188A-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ188A-E3/57T
QUANTITY
SMCJ188A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ188A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ188A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ188A-E3/57T
Related LinksSMCJ188, SMCJ188A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ188A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ188A-E3/57T
CABLE ASSEM 2MM 24POS SGL END 2" datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 2X2 850NM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSHRINK HEAVY DUTY BRKOUT BOO datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
EMITTER UV 400NM 1A datasheet.pdf
M804 19C 19#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf