Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ188AHE3/57T
SMCJ188AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ188AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 328VC SMC
Datasheet Download
SMCJ188AHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ188AHE3/57T
QUANTITY
SMCJ188AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ188AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ188AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)