Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ188CA-E3/57T
SMCJ188CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ188CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 328VC SMC
Datasheet Download
SMCJ188CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ188CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ188CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ188CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ188CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ188CA-E3/57T
Related LinksSMCJ188C, SMCJ188CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ188CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ188CA-E3/57T
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 700MHZ 12TQFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 35MA 46 OHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf