Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ18C-E3/57T
SMCJ18C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ18C-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ18C-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ18C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ18C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ18C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ18C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ18C-E3/57T
Related LinksSMCJ18C, SMCJ18C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ18C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ18C-E3/57T
IC VREF SERIES 1.024V 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN FPC VERT 9POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR PLNGR SNAP SPDT datasheet.pdf
STRAP, HOOK & LOOP, WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-219AB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 56UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf