Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ18CHE3/57T
SMCJ18CHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ18CHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ18CHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ18CHE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ18CHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ18CHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ18CHE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ18CHE3/57T
Related LinksSMCJ18C, SMCJ18CHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ18CHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ18CHE3/57T
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf