Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ22CA-E3/57T
SMCJ22CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ22CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ22CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ22CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ22CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ22CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ22CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ22CA-E3/57T
Related LinksSMCJ22C, SMCJ22CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ22CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ22CA-E3/57T
TVS DIODE 185VWM 328VC DO201AE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
BCZ 3.81/06/180F SN OR BX datasheet.pdf
RES 30K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL 30"L X 20"W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 4500K WHITE SMD datasheet.pdf
3 V to 5 V Single Supply, 200 kSPS 12-Bit Sampling ADCs IC datasheet.pdf