Littelfuse SMCJ22CA
SMCJ22CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ22CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ22CA.pdf
Availability of SMCJ22CA
QUANTITY
SMCJ22CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ22CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ22CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ22CA
Related LinksSMCJ, SMCJ22CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ22CA Details Description
Related parts for SMCJ22CA
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 20PPM datasheet.pdf