Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ24CA-M3/57T
SMCJ24CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ24CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO-214AB
Datasheet Download
SMCJ24CA-M3/57T.pdf
Availability of SMCJ24CA-M3/57T
QUANTITY
SMCJ24CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ24CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ24CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ24CA-M3/57T
Related LinksSMCJ24C, SMCJ24CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ24CA-M3/57T Details Description
Related parts for SMCJ24CA-M3/57T
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 3POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 26AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS VERT SMD .05 datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 240PQFP datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSOL 5V DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
F CBL CRMPD CONTACT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 200W datasheet.pdf