Microsemi Commercial Components SMCJ24CAE3/TR13
SMCJ24CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ24CAE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMCJ
Datasheet Download
SMCJ24CAE3/TR13.pdf
Availability of SMCJ24CAE3/TR13
QUANTITY
SMCJ24CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ24CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCJ24CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ24CAE3/TR13
Related LinksSMCJ24C, SMCJ24CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMCJ24CAE3/TR13 Details Description
Related parts for SMCJ24CAE3/TR13
IC MPU/RESET CIRC 4.30V SC70-4 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5POS 0.5MM 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMV832MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf