Littelfuse SMCJ250CA
SMCJ250CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ250CA
Brief Description
TVS DIODE 250VWM 405VC SMC
Datasheet Download
SMCJ250CA.pdf
Availability of SMCJ250CA
QUANTITY
SMCJ250CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ250CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ250CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)250V
Voltage - Breakdown (Min)279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ250CA
Related LinksSMCJ, SMCJ250CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ250CA Details Description
Related parts for SMCJ250CA
IC POT DIGITAL 50K 2CH SPI 14DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.4A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO220FP-3 datasheet.pdf