Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ33CAHE3/57T
SMCJ33CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ33CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Datasheet Download
SMCJ33CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ33CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ33CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ33CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ33CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ33CAHE3/57T
Related LinksSMCJ33C, SMCJ33CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ33CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ33CAHE3/57T
CAP NIOB OXIDE 22UF 20% 4V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CA,50,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ12 PG36 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf