Littelfuse SMCJ350CA
SMCJ350CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ350CA
Brief Description
TVS DIODE 350VWM 567VC SMC
Datasheet Download
SMCJ350CA.pdf
Availability of SMCJ350CA
QUANTITY
SMCJ350CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ350CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ350CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)350V
Voltage - Breakdown (Min)391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ350CA
Related LinksSMCJ, SMCJ350CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ350CA Details Description
Related parts for SMCJ350CA
CONN RCPT 20POS DL VERT 0.5MM datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPST 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS M SERIES datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.038" datasheet.pdf
CONN RCPT CONT 20-23AWG TIN datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 48POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
HEAT SHRINK .50"X4' datasheet.pdf
6.5MM WTB RCPT HSE PBTP ORG 2CKT datasheet.pdf