Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ43-E3/9AT
SMCJ43-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ43-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMC
Datasheet Download
SMCJ43-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ43-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ43-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ43-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ43-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp76.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ43-E3/9AT
Related LinksSMCJ43, SMCJ43-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ43-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ43-E3/9AT
IC REG LDO 2.85V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 6.2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf