Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ45-E3/57T
SMCJ45-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ45-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 80.3VC SMC
Datasheet Download
SMCJ45-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ45-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ45-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ45-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ45-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp80.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ45-E3/57T
Related LinksSMCJ45, SMCJ45-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ45-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ45-E3/57T
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 9POS datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #8 NYLON datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 85 I/O 144TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT323 datasheet.pdf