Diodes Incorporated SMCJ45CA-13-F
SMCJ45CA-13-F picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ45CA-13-F
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC
Datasheet Download
SMCJ45CA-13-F.pdf
Availability of SMCJ45CA-13-F
QUANTITY
SMCJ45CA-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ45CA-13-F
Internal Part NumberEIS-SMCJ45CA-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ45CA-13-F
Related LinksSMCJ45, SMCJ45CA-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMCJ45CA-13-F Details Description
Related parts for SMCJ45CA-13-F
IC XLATOR LVPECL-LVTTL DFF 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 130MSPS 64-QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 390K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.0V SOT23-6 datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 5% 100V 1812 datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 11.81MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
LP 7.62/135/10 OG datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 540MA 510 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf