Micro Commercial Components (MCC) SMCJ48A-TP
SMCJ48A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ48A-TP
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ48A-TP.pdf
Availability of SMCJ48A-TP
QUANTITY
SMCJ48A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ48A-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ48A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ48A-TP
Related LinksSMCJ4, SMCJ48A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ48A-TP Details Description
Related parts for SMCJ48A-TP
IDC CABLE - MKC20K/MC20F/MCF20K datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
RES 33 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 34A LFPAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 25MA 8MSOP datasheet.pdf
CAP ARRAY 3300PF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2924 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf