Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ48AHE3/9AT
SMCJ48AHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ48AHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ48AHE3/9AT.pdf
Availability of SMCJ48AHE3/9AT
QUANTITY
SMCJ48AHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ48AHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ48AHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ48AHE3/9AT
Related LinksSMCJ48A, SMCJ48AHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ48AHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ48AHE3/9AT
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
VARISTOR 32V 2KA ENCASED datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Plug Firewire (IEEE 1394) 6 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
GDT 90V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
7+7 WAY M HORZ 4.5 TAIL W/JS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 5POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf
CBL 10M MINI 8 PIN F TO M CONN datasheet.pdf
IC REG CONTROLLER SOT25 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf