Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ48CAHE3/9AT
SMCJ48CAHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ48CAHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ48CAHE3/9AT.pdf
Availability of SMCJ48CAHE3/9AT
QUANTITY
SMCJ48CAHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ48CAHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ48CAHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ48CAHE3/9AT
Related LinksSMCJ48C, SMCJ48CAHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ48CAHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ48CAHE3/9AT
CONN HEADER 20POS 1.25MM STR SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AC datasheet.pdf
RES 9.09M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 7.5A ECH8 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 249 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT R/A PCB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf