Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ48HE3/57T
SMCJ48HE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ48HE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ48HE3/57T.pdf
Availability of SMCJ48HE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ48HE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ48HE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ48HE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ48HE3/57T
Related LinksSMCJ48, SMCJ48HE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ48HE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ48HE3/57T
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW LLDS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 9 M 18" YEL JACKS datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.043UF RADIAL datasheet.pdf