Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ51-E3/9AT
SMCJ51-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ51-E3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMC
Datasheet Download
SMCJ51-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ51-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ51-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ51-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ51-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ51-E3/9AT
Related LinksSMCJ51, SMCJ51-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ51-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ51-E3/9AT
RES ARRAY 4 RES 620 OHM 2012 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 10POS datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-C-175-E1) datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf