Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ51A-M3/57T
SMCJ51A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ51A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO-214AB
Datasheet Download
SMCJ51A-M3/57T.pdf
Availability of SMCJ51A-M3/57T
QUANTITY
SMCJ51A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ51A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ51A-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ51A-M3/57T
Related LinksSMCJ51A, SMCJ51A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ51A-M3/57T Details Description
Related parts for SMCJ51A-M3/57T
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
CONN PIN 3WIREWRAP POST TIN datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS INLINE MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf