Microsemi Commercial Components SMCJ51CAE3/TR13
SMCJ51CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ51CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMCJ
Datasheet Download
SMCJ51CAE3/TR13.pdf
Availability of SMCJ51CAE3/TR13
QUANTITY
SMCJ51CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ51CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCJ51CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ51CAE3/TR13
Related LinksSMCJ51C, SMCJ51CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMCJ51CAE3/TR13 Details Description
Related parts for SMCJ51CAE3/TR13
WRIST STRAP MONITOR A/V ALARMS datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT .1A PCB datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 16LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
CAB 28 GASKET FRTMT ALU datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 6.5A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 75MA SNT6A datasheet.pdf